راهنمای استفاده از امکانات
پاسخ به سوالات متداول

نقشه ایران و جهان

مهمترین بخش سایت بهراه ، نقشه ایران و جهان است که با قابلیتهایی که به آن اضافه کرده ایم سایت بهراه را در زمینه مسیریابی و محاسبه مساحت در ایران منحصربفرد کرده است.

برای سهولت استفاده از این امکانات یک جعبه ابزار در کنار نقشه تعبیه شده است که از آن برای دسترسی به امکانات استفاده می‌شود.

جعبه ابزار

این جعبه ابزار دارای 6 کلید اصلی است که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

نوع نقشه

با کلیک بروی این کلید میتوانید تغییر حالت نقشه از جاده به تصویر ماهواره ای یا نمایش همزمان و همچنین مشاهده تصاویر دیدنی و وضعیت آب و هوای هر منطقه را از منویی که نمایش داده میشود انتخاب نمایید.

جهت حذف تصاویر یا وضعیت آب و هوا مجددا بروی همان گزینه ها کلیک کنید.

نشانه گر

منظور از نشانه گر علامت‌های کوچکی است که برای مشخص کردن مبدا ، مقصد و نقاط بین راهی بکار میروند.

اضافه/حذف نشانه گر

اضافه یا حذف نشانه گرهایی که سیستم از این نشانه گرها برای مسیریابی بین نقاط مورد نظر شما استفاده میکند.

با هربار کلیک یک نشانه گر برروی نقشه اضافه می‌شود، در این هنگام هم کلید و هم نشانه گر به رنگ قرمز میباشند اگر مجددا بروی دکمه کلیک کنید نشانه گر جدید حذف می‌شود. درحالتی که نشانه گر برنگ قرمز است همیشه در مرکز نقشه ثابت خواهد ماند و شما میتوانید با جابجا کردن نقشه کاری کنید تا نشانه گر محل دقیق مورد نظر شما را نشان دهد.

پس از آنکه مکان دقیق را انتخاب کردید برروی خود نشانه گر کلیک کنید تا برنگ سبز تغییر کند، پس از آن نشانه گر همیشه مکان مورد نظر شما را نشان خواهد داد.

برای حذف هر نشانه گر روی خود آن کلیک کنید تا مجددا قرمز شود سپس برروی دکمه حذف/اضافه کلیک کنید تا نشانگر شما حذف شود.

مسیریابی

در صورتی که بیش از یک نقطه توسط نشانگر مشخص شده باشد کلید مسیریابی فعال خواهد شد و با کلیک کردن برروی آن پس از چند لحظه مسیر مناسب نشان داده خواهد شد.

پس از مسیریابی چنانچه ماوس را روی مسیر قرار دهید دایره کوچکی دیده خواهد شد که با جابجا کردن آن میتوانید مسیر را تغییر داده و مسافت جدید را مشاهده کنید.

فلش‌های نارنجی رنگ نشاندهنده جهت حرکت هستند.

توجه : هنگام مسیریابی دقت کنید ممکن است مسیر رفت با برگشت متفاوت باشد.

محاسبه مساحت

از طریق سایت بهراه بسادگی میتوانید مساخت و ابعاد یک خانه، یک قطعه زمین کشاورزی یا مسکونی و یا کل مساحت یک کشور را در چند ثانیه محاسبه نمایید.

با کلیک برروی این کلید یک منو برای شما باز می‌شود که در آن 4 گزینه وجود دارد.

با انتخاب جدید یا نمایش یک مستطیل برروی نقشه ظاهر می‌شود که با جابجا کردن گوشه‌ها یا نقاط وسط هر ضلع میتوانید آنرا به هر شکلی تغییر دهید.

در صورتیکه نقطه وسط هر ضلع را جابجا کنید در واقع آن ضلع را به 2 قسمت تقسیم کرده اید.

اگر بروی هر گوشه کلیک کید فاصله آن گوشه از مبدا که با پرچم قرمز رنگ مشخص شده با واحدهای مختلف نمایش داده می‌شود.

اگر برروی نقاط وسط هر ضلع کلیک کنید طول آن ضلع  با واحدهای مختلف نمایشداده می‌شود.

برای مخفی کردن یا نمایش یک سطح مخفی شده گزینه نمایش را انتخاب کنید.

چنانچه بخواهید یک سطح نقطه گذاری شده را ضبط و در آینده مجددا استفاده کنید از گزینه‌های ذخیره و خواندن استفاده کنید.

چاپ و ذخیره نقشه

نمونه نقشه در ابعاد بزرگ

نمونه نقشه

4490×3175 پیکسل
برای دیدن تصویر در ابعاد اصلی برروی آن کلیک کنید

یکی از مهمترین خواسته‌های کاربران نقشه گوگل، چاپ و ذخیره نقشه در ابعاد بزرگ و با کیفیت بالا است.

سایت بهراه امکان چاپ نقشه در 5 اندازه کاغذهای چاپی استاندارد فراهم کرده است. برای چاپ نقشه، ناحیه مورد نظر را برروی نقشه مشخص  کنید سپس با زدن کلید چاپ و انتخاب یکی از گزینه‌ها منتظر بارگذاری کامل نقشه در یک پنجره جدید بمانید.

لود شدن کامل نقشه در ابعاد بزرگ بسته به سرعت اینترنت شما ممکن چندیدن دقیقه طول بکشد پس از آن میتوانید نقشه را بسادگی چاپ نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که چاپگر شما باید امکان چاپ در ابعاد بزرگ را داشته باشد.

پس از لود شدن نقشه وقتی موس خود را برروی نقشه بیاورید یک آیکون دوربین در سمت راست و بالای نقشه ظاهر می‌شود که با کلیک بروی آن نقشه تبدیل به یک تصویر قابل کپی شدن می‌شود.

با زدن دکمه سمت راست موس گزینه Copy Image را از منو مرورگر انتخاب سپس برنامه Paint ویندوز (یا مشابه) را اجرا و تصویر را در آن Paste نمایید حال میتوانید تصویر نقشه را به هر نام و فورمتی که خواستید ضبط کنید.

مسیرها و اشکال محاسباتی در ابعاد بزرگ قابل چاپ نیستند، برای اینکار نقشه را بحالت تمام صفحه درآورده و سپس آنرا چاپ یا با استفاده از کلید Print Screen ذخیره نمایید. برای اینکار نیازی بعضویت نیست.

توجه : مررورگر اینترنت اکسپلورر قادر به انجام اینکار نیست، توصیه میکنیم از یکی از مرورگرهای کروم، فایرفاکس یا اپرا استفاده نمایید.

نمایش تمام صفحه

با کلیک روی این کلید نقشه بصورت تمام صفحه قابل استفاده است، با کلیک مجدد نقشه به حالت عادی بر میگردد.

نمای خیابانی Street View

نمای خیابانی یکی از جذاب ترین سرویسهای سایت گوگل است که طرفداران بیشماری در سرتاسر جهان دارد.

شرکت گوگل با استفاده از دوربینهای خاصی که جهت تصویر برداری همزمان از زوایای مختلف طراحی شده توانسته است محیطی جذاب جهت نمایش اماکن مختلف ارائه کند.

متاسفانه هنوز این سرویس نشاندهنده شهرهای ایران نیست اما تعدادی از کاربران علاقه مند ایرانی با ارسال تصاویر پانوراما از بعضی از جاذبه‌های توریستی ایران به گوگل توانسته اند این اماکن را در این سرویس بنمایش بگذارند.

برای استفاده از سرویس نمای خیابانی در سایت بهراه کافیست آیکون آدمک نارنجی رنگ را با موس بروی نقشه حرکت دهید، چنانچه در هر نقطه امکان نمایش وجود داشته باشد آن قسمت از نقشه تغییر رنگ پیدا میکند و پس از جند لحظه پنجره کوچکی باز شده و توضیحاتی در مورد آن مکان نشان میدهد.

اگر دکمه موس را در آن مکان رها کنید نقشه بصورت خودکار به نمای خیابانی تبدیل می‌شود.

برای خارج شدن از وضعیت نمای خیابانی بروی آیکون ضربدر که در بالای سمت راست نمای خیابانی دیده می‌شود کلیک کنید.

وضعیت آب و هوا

نمایش وضیت آب و هوا یکی دیگر از سرویسهای سایت بهراه است.

شما میتوانید با بزرگنمایی هر شهر ایران و جهان وضعیت آب و هوای همان لحظه را ببینید.

با کلیک کردن برروی هر آیکون توضیحات بیشتری شامل وضعیت آب و هوا بهمراه پیش بینی 4 روزه دیده خواهد شد.

نقشه گردشگری و تصاویر دیدنی

دیدن تصاویرنقاط مختلف جهان میتواند ساعتها شما را مجذوب خود نماید به همین منظور سایت بهراه قسمتی را به این موضوع اختصاص دهد.

در این بخش شما میتوانید از روی نقشه هر قسمتی را که مایل باشید انتخاب و تصاویری را که کاربران از مناظر دیدنی آن نقطه گرفته اند را با وضوح بالا مشاهده کنید.

برای اینکار بروی هر آیکون تصویری کلیک و چند لحظه تامل کنید، تا پنجره کوچکی باز شود در این پنجره تصویر بزرگتری به همراه توضیحات بنمایش در می‌آید اگر خواستید تصویر اصلی را مشاهده کنید روی تصویر درون پنجره کلیک نمایید.

کلیه تصاویر این بخش مربوط به سایت پانورامیو Panoramio بوده و ارتباطی با سایت بهراه ندارد، اگر تصویری را مناسب تشخیص ندادید حتما به ما گزارش کنید.

استفاده از این تصاویر در سایتها یا دیگر موارد بدون معرفی عکاس مجاز نیست.

عضویت در سایت بهراه

هزینه‌های برنامه نویسی و نگهداری سایت بهراه ما را مجبور کرده تا استفاده از بعضی از سرویسهای سایت بهراه را محدود به اعضاء سایت بکنیم.

عضویت در سایت برای مدت محدود رایگان است اما برای ادامه آن اعضای سایت باید ما را در تحمل هزینه‌ها یاری نمایند. شما میتوانید با پرداخت هزینه ای اندک بصورت سالیانه عضو دائمی سایت باشید.

لطفا توضیحات بیشتر را در بخش عضویت مطالعه نمایید.

سوالات متداول

دسترسی سریع بسایت بهراه از طریق اسمارت فون و تبلت
سایت بهراه بصورت برنامه تحت وب (Web Application) طراحی شده است لذا مانند سایتهای GMail و Facebook میتواند برروی صفحه دستگاه شما دارای آیکون باشد.

برای اضافه کردن آیکون بهراه به اسکرین دستگاه خود ابتدا از طریق دستگاه حود وارد صفحه ای از سایت بهراه که بیشترین نیاز را دارید بشوید سپس از منوی بوک مارک دستگاه خود گرینه "Add to Home Screen" را انتخاب نمایید تا آیکون سایت بهراه به صفحه دسنگاه شما اضافه شود.

چکونه نام منطقه یا روستای خودم را به سایت اضافه کنم؟
  • برروی گزینه نفشه ار منوی بالا سایت کلیک کنید تا به صفحه لیست استانها وارد شوید
  • در آنجا برروی نام استان خود کلیک کنید تا نام شهرهای استان دبده شود.
  • در انتهای لیست برروی کلمه "شما اضافه کنید" کلیک کنید تا یک صفحه جدبد بار شود.
  • در این صفحه شما میتوانید نام شهرها یا روستاهایی که در سایت دیده نمیشوند را اضافه کنید.

 

نام مکانی بروی نقشه اشتباه است، چگونه آنرا تصحیح کنیم؟

کنترل نامهای نوشته شده بروی نقشه در اختیار سایت بهراه نیست.

اگر اشکالی در نقشه می‌بینید و مایلید آنرا برطرف نمایید میتوانید برروی پیوند گزارش خطا که در پایین نقشه دیده میشود کلیک کرده و آنرا مستقیما به سایت گوگل گزارش دهید.

چگونه از مسیرها پرینت بگیریم؟

برای چاپ نقشه و مسیرهای یافت شده، ابتدا نقشه را با کلیک بر روی کلید بصورت تمام صفحه درآورده و سپس کلیدهای Ctrl-P را فشار دهید.

برای استفاده از این سرویس نیازی به عضویت در سایت نیست.

چگونه به سایت بهراه تصویر اضافه کنم؟

تصاویری که در زیر هر شهر یا استان بنمایش در می آیند برگرفته از سایت پانورامیو هستند و ما دخالتی در آنها نداریم و فقط قادر به استفاده از آنها هستیم.

اگر شما مایلید ار تصاوبرتان جهت معرفی شهر یا روستایتان استفاده کنید توصیه میکنیم در این سایت عضو شده و تصاویر خود را در آنجا ذخیره کنید به این ترتیب تصاویر شما نه تنها در سایت بهراه بلکه در بسیاری از سایتهای معروف دنیا نظیر گوگل نیز به نام شما بنمایش درخواهد آمد.